Avatar
Centrum Seniora

Białostocka Platforma Aktywizacji Seniorów

ONE BILLION RISING
Stowarzyszenie Akademia Plus 50
solidarne_centrum_seniora

ONE BILLION RISING: Taniec przeciw przemocy wobec kobiet – 6 i 14 lutego 2017

Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu jest organizatorem w Białymstoku akcji Nazywam się Miliard. Wspiera nas Studio Tańca Feniks.

Tańczymy przeciw przemocy wobec kobiet:

14 lutego (wtorek) o 18.00 w CH Alfa (plac przy restauracji SPHINX) o godz. 18.00.

Akcja ma charakter otwarty. Dołącz do nas. Jesteśmy solidarne PRZECIWKO WYKORZYSTYWANIU KOBIET!

Od 2013 roku, w Walentynki – kobiety na całym świecie tańczą ten sam układ taneczny, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku. Solidaryzujemy się z nimi. Element tańca jest w wykorzystany jako symbol. Kobieta tańcząc panuje nad swoim ciałem, i „rządzi nim”. Ciało kobiety należy tylko do niej i tylko ona o nim decyduje.

W tym roku „One Billion Rising”, przebiegać będzie pod hasłem:
Powstań | Zakłóć | Przyłącz się!
Wspólną akcją w 2017 roku nagłaśniamy problem gwałtu na randce. Nikt nie może być obojętny wobec przemocy do kobiet! Ty też weź udział w akcji, przyjdź, przyłącz się, zatańcz, przekaż informację dalej, zaproś znajomych.

Dlaczego ten temat ?
W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”. Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie tym problemem, by go nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.

„W Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych” (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009)